Forumurile Bucuria lui Satan

„Întunericul e lumină întoarsă pe dos” – Belzebut

You are not logged in. In order to view the entire Forum, please log in.

#1 05-Feb-2020 15:59:10

admin
Administrator
Registered: 24-Oct-2013

Pregatește-te! 28 ianuarie 2020

Voi scrie bucată cu bucată această serie de articole.

ACUM e timpul potrivit. Nu aștepta până va fi prea târziu. Potrivit știrilor de actualitate, în cazul acestui virus se dublează zilnic atât rata infectării cât și a mortalității.

Trei lucruri foarte importante...
Acestea sunt sugestiile și sfaturile mele. Dacă un anumit fel de a face lucrurile funcționează bine în cazul tău și dacă ai experiență cu acesta, atunci continuă să el. La fel ca în orice, continuă să faci lucrurile care dau roade.

Să nu cumperi niciodată nimic, dacă luna e în vid. Produsele cumpărate pot fi defecte, nu le vei folosi sau pot pur și simplu să se dovedească a fi ineficiente.

Apa e excepțional de esențială. Fă-ți rezerve cu sticle de apă de bună calitate. Bidoanele sunt și ele perfecte. Toată lumea ar trebui să aibă rezerve de apă potabilă pentru cel puțin o lună de zile.

Articolul de față se va concentra pe metode de înghețare a mâncării.
Ține minte că ceea ce funcționează în cazul unuia, s-ar putea să nu funcționeze în cazul tuturor.

Spre exemplu, recomand tuturor celor care locuiesc la casă, să achiziționeze un congelator vertical, dacă nu deții unul. Sunt de părere că un astfel de congelator e mult mai bun decât cele orizontale, întrucât îți permite să vezi mai bine ceea ce e înăuntru. Poți organiza rafturile. Spre exemplu, carnea pe un raft, legumele pe un alt raft, peștele pe un altul, fructele și ele separat, etc. Așa prefer eu să le țin. Din nou, fă ceea ce merge cel mai bine în cazul tău.

Acum, un congelator s-ar putea să nu fie la fel de practic pentru cei ce locuiesc în apartamente. Asta din motiv că toți cei ce au un congelator, categoric ar trebui să aibă și un generator de electricitate. Preferabil două generatoare, pe care le folosesc numai persoanele care locuiesc în acea casă. Generatorul e un plan de rezervă în cazul penelor de curent. Generatorul poate fi folosit numai afară, întrucât fumul emis de acesta e letal (monoxid de carbon).
De asemenea e o idee bună să-ți faci provizii de benzină/motorină dacă ai un generator. Mai nou există și generatoare care folosesc lumina solară și care nu sunt dependente de benzină/motorină.

În cazul persoanelor care locuiesc în apartamente, e mai indicat să-și facă provizii cu alimente deshidratate, în conserve sau care folosesc alte metode de prezervare care nu sunt dependente de electricitate.
În curând voi scrie în detaliu despre aceste metode, inclusiv despre micro-grădinăritul în apartamente folosind pervazurile ferestrelor.

În opinia mea, congelarea e cea mai simplă și efectivă metodă de conservare a mâncării.

Ar trebui să cumperi pungi de calitate pentru congelator. Pungile de înaltă calitate protejează mai bine mâncarea împotriva „arsurii de congelator”. Vorbim de arsură de congelator atunci când mâncarea devine decolorată, cartea se poate albi și deveni mai tare. Calitatea și gustul sunt pierdute, însă în cele mai multe cazuri acestea încă mai sunt bune pentru consum.  Însă dacă un aliment miroase urât, nu risca. Aruncă-l la gunoi.

Sfaturi pentru congelarea mâncării:

Dacă folosești pungi cu fermoar, ai grijă cum le manevrezi ca să nu se deschidă în mod accidental.

Separă întotdeauna mâncarea înainte de a o congela, mai ales dacă nu ai de gând să folosești întreaga pungă.

Spre exemplu, în cazul unei pungi cu carne de pui: ia o tavă, pune părțile puiului (aripioare, piept, etc.) pe tavă fără să se atingă și pune-o la congelat. După ce au înghețat, așază-le în punga cu fermoar pentru congelator. În felul acesta nu vor fi congelate lipite una de cealaltă, iar tu nu vei fi nevoit să folosești întreaga pungă de-odată. Asta e valabil și în cazul altor alimente.

Sosurile pot fi congelate în tăvile în care se fac cuburile de gheață. După ce acestea sunt înghețate, le poți pune în pungi pentru a fi folosite mai târziu în mâncare.

Asigură-te că te simți confortabil cu ideea de a congela mâncare gătită, cum sunt aperitivele, supele, tocănițele. Ține minte ca întotdeauna să le congelezi în porții pe care intenționezi să le consumi – spre exemplu, porții individuale.

Chiftelele pot fi gătite și congelate. Cel mai bine e ca după ce le-ai gătit să le așezi pe o tavă, fără să se atingă între ele, și să le pui în congelator. După ce au înghețat, așază-le într-o pungă și pune-le înapoi în congelator.

Dacă plănuiești să îngheți lapte sau alte lichide, nu umple niciodată sticla până la vârf, ci întotdeauna lasă câțiva centimetri buni de spațiu gol, întrucât lichidele cresc în volum atunci când îngheață. Dacă nu lași suficient spațiu pentru asta, îți poate sparge sticla.

Ceapa poate fi tăiată mărunt și congelată și folosită mai târziu la gătit; la fel și țelina.

Poți pregăti porții întregi de piure de cartofi pe care să le congelezi. Cel mai bine e să le separi în porții individuale, folosind o lingură de înghețată, și să le congelezi așa cum am explicat mai sus.

Unele alimente nu pot fi congelate, cum e laptele acru spre exemplu.

Studiază acum metode diferite de prezervare a mâncării. Nu aștepta. Internetul e de asemenea o sursă excelentă de idei pe tema mâncării; caută videouri pe YouTube; învață cum să faci toate aceste lucruri.

Încă odată, amintește-ți ca întotdeauna să folosești ceea ce funcționează cel mai bine în cazul tău.

Recomand cu tărie această carte:
https://www.discoverbooks.com/The-Compl … 579167.htm

Site-ul „Discover Books” e adesea mai ieftin decât Amazon, iar expedierea e gratuită.

În încheiere, nu uita de librăriile locale ca sursă de informare și de cărți.

– Înalta Preoteasă Maxine Dietrich

Thomas

#2 07-Feb-2020 00:30:14

Valeryen
Membru
From: Dâmbovița
Registered: 25-Aug-2018

Re: Pregatește-te! 28 ianuarie 2020

Cu ocazia aparitiei noului virus Corona acest topic ar trebuii mai exact sa ne avertizeze in legatura cu pregatirea caselor noastre in caz ca virusul ajunge si la noi, nu ?
Am si eu cateva intrebari... Eu de exemplu locuiesc la casa si in curte am un beci si un solar.
1. Pot de exemplu chiar si la declansarea momentului de panica/refugiu sa continui sa imi cresc legumele in solar si sa le consum ?
2. De asemenea daca beciul este putin adanc si inconjurat de beton cu o mica aerisire pentru a prevenii mucegaiul pot sa imi pastrez rezervele acolo, gen apa sau mancarea, daca sunt nevoit sa economisesc spatiul ?  Gen nu vor fi contaminate ?
3.Mai sus ne spune sa pastram si apa intro cantitate destul de mare, conteaza neaparat recipientul ? Gen pot folosi si sticle de la foste bauturi carbogazoase daca le dezinfectez bine sau trebuie un recipiet mai special pentru ca rezerva de apa sa nu fie contaminata ?

Adevărul n-are teamă de judecată.

HAIL SATAN !

#3 07-Feb-2020 11:09:56

andreiProcuroru.
Membru
Registered: 05-Feb-2018

Deja daca vorbesti despre panica si refugiu, ca un sfat prietenesc, pregateste cateva *** albe, capcane etc. In caz de dezastru sa ai multe alimente la conserva, apa, carbuni de purificat apa, etc..

Last edited by admin (07-Feb-2020 18:01:00)

#4 07-Feb-2020 19:33:29

Loading
Veteran ✸ ✸
Registered: 27-May-2016

Valeryen wrote:

Cu ocazia aparitiei noului virus Corona acest topic ar trebuii mai exact sa ne avertizeze in legatura cu pregatirea caselor noastre in caz ca virusul ajunge si la noi, nu ?
Am si eu cateva intrebari... Eu de exemplu locuiesc la casa si in curte am un beci si un solar.
1. Pot de exemplu chiar si la declansarea momentului de panica/refugiu sa continui sa imi cresc legumele in solar si sa le consum ?
2. De asemenea daca beciul este putin adanc si inconjurat de beton cu o mica aerisire pentru a prevenii mucegaiul pot sa imi pastrez rezervele acolo, gen apa sau mancarea, daca sunt nevoit sa economisesc spatiul ?  Gen nu vor fi contaminate ?
3.Mai sus ne spune sa pastram si apa intro cantitate destul de mare, conteaza neaparat recipientul ? Gen pot folosi si sticle de la foste bauturi carbogazoase daca le dezinfectez bine sau trebuie un recipiet mai special pentru ca rezerva de apa sa nu fie contaminata ?

Personal eu unul as stoca apa cumparata din magazin care se afla in sticle curate si proaspete (teoretic). Nu m-as risca sa pun deoparte pentru poate saptamani sau luni de zile apa de la robinet. Cat despre beci, este bun atata timp cat dispune de conditiile conservarii corespunzatoare a alimentelor, astfel incat sa nu mucegaiasca.

Versiune offline Bucuria lui Satan 26-27 Octombrie 2019: https://gofile.io/?c=8a2NBx

#5 07-Feb-2020 23:03:07

Valeryen
Membru
From: Dâmbovița
Registered: 25-Aug-2018

Loading wrote:
Valeryen wrote:

Personal eu unul as stoca apa cumparata din magazin care se afla in sticle curate si proaspete (teoretic). Nu m-as risca sa pun deoparte pentru poate saptamani sau luni de zile apa de la robinet. Cat despre beci, este bun atata timp cat dispune de conditiile conservarii corespunzatoare a alimentelor, astfel incat sa nu mucegaiasca.

Mulțumesc mult pentru ajutor Loading, eu deja sunt pregătit. Am apă, mâncare de toate felurile care să poată rezista măcar 3-6 luni și unelte la îndemână precum și mijloace de apărare și securitate.

Adevărul n-are teamă de judecată.

HAIL SATAN !

Board footer